Novinky

          • Turistika v NP Slovenský kras: Keď nás neodradil ani dážď

          • V sobotu 13. júna sme sa zobudili do zamračeného rána, no ani pár kvapiek dažďa  nás neodradilo od plánovaného výletu. Niektoré deti z 1. stupňa našej školy, ich rodičia a dokonca aj starí rodičia sa plní očakávania vybrali na turistiku k vyhliadkovej veži Ardovo. A oplatilo sa!

            Naša trasa viedla Gemerskou ulicou a vyššie pod Haragišťu. Ako zázrakom sa obloha postupne vyjasnila a po zvyšok dňa nás sprevádzalo krásne slnečné počasie. Príroda sa nám za trpezlivosť bohato odmenila  –  cestou sme si všetci spoločne pochutili na sladučkých divých čerešniach a voňavých lesných jahodách.

            Priamo pri vyhliadkovej veži nad Ardovom nás čakalo ďalšie skvelé prekvapenie. Pridali sa k nám štvornohí kamaráti a pohľad z konského chrbta si nechcel dať ujsť nikto. Na koníkoch sa tak s nadšením povozili nielen deti, ale odvahu nazbierali a jazdu si vyskúšali aj dospelí! Samozrejme sme sa pokochali aj prekrásnym výhľadom z výšky samotnej veže.

            Prežili sme spolu nádherné sobotné predpoludnie plné smiechu, skvelých zážitkov a pohybu na čerstvom vzduchu. Ďakujeme všetkým zúčastneným za úžasnú atmosféru. Už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné dobrodružstvá!

                                                                                                                                    Mgr. K. Patakyová

          • Výlet za hranice - misia pod krycím názvom: len - tak

          • 4.6.2026 v skorých ranných hodinách 38 našich ešte nie celkom prebudených cestovateľov naskákalo do 10 kolesovej asfaltovej rakety a štart. 5+ hodín blaženého cestovania priestorom za mierne falošného pospevovania Baby, baby od Justina Biebera prerušila len 45 minútová invázia na čerpaciu stanicu niekde v okolí Trenčína za účelom naplnenia aj vyprázdnenia záložných nádrží, doplnenia kcal, aj hladiny cukru, kofeínu a rôznych E-čiek a hor sa na Moravu.

            Pomerne náročné pristávanie vo vedľajšom doku základnej školy v Štípe náš pilot zvládol na 1*, s húževnatou dopomocou tamojšieho riaditeľa L. Klátila, ktorý nás milo privítal a uviedol do miestneho Grand-hotelu-Telocvičňa, ktorá sa stala našou základňou pre nasledujúce operácie v okolí Štípy.

            Obedík, tak typický pre miestnu kultúru – knedlíky - a naša prvá expedícia do miestnej obrovskej ZOO mohla začať. Domorodá fauna koní a poľných zajacov, bežcov a cyklistov s údivom sledovala, ako zástup nažhavených bádateľov sa neodvratne rúti po cyklotrase k svojmu cieľu.Tá ZOO je veľká. Ale fakt obrovská. Je rozdelená do sektorov podľa pozemských kontinentov a tí dôkladnejší prieskumníci, čo vypátrali každého hada, či jašteričku, alebo nie práve rodinne založeného slona, pohladkali všetky raje a vyškierali sa pštrosom, po troch hodinách zistili, že nedajú ani Afriku a budú radi, ak trafia k východu v dohodnutý čas. Našli sa však aj borci, ktorí ju prešli vraj celú, ale po dôkladnejšom preštudovaní mapy pri východe zistili, že vynechali celé sektory trasy.

            Cestou späť sme neplánovane zahltili ihrisko pri škole, kde našťastie nedošlo k úrazom, aj keď príležitostí bolo hojne, a ten, koho ZOO nevyšťavila úplne, sa dorazil na zip-line-e, hojdačkách a kolotočoch.

            Večera - opekačka pri jazierku na spôsob doby kamennej, kde síce bez noža, ale s o to väčším odhodlaním po uši zamastení cestovatelia krájali, trhali, kmásali, napichovali, piekli a požívali tony špekačiek za melodického kŕkania moravských skokanov. (Ten náš ostal doma.)

            S takto dobitými energetickými článkami sme pristúpili k večernej fáze programu - športové ihriská - futbal a zašívanie sa v kríkoch, státie v radoch na sprchu, zháňanie majiteľov stratených boxeriek, umývanie zubov a konečne - spánok........4:47 východ drzého moravského slnka priamo do okna telocvične rozprášil všetok melatonín pod spacákmi a dekami a na veľké rozčarovanie pedagogického dozoru prebudilo celú expedíciu. Pani učiteľka Volčková, ktorá, zdá sa, je úplne imúnna voči ranným lúčom nevychovaných nebeských telies, schytala meninovú, vankúšovú bombu priamo do hlavy a tým sa vyriešil aj jej melatonínový problém.

            Po párkových raňajkách konečne došlo ku kontaktu s domorodcami, ktorí nás previedli školou. Došlo aj k spontánnym zaslzeným stretom členov predošlých kontaktných misií.

            Najväčší úspech bezpochyby zožala virtuálna realita na medzinárodnej vesmírnej stanici a bolo zábavné sledovať nekoordinované pohyby, máchanie rúk a divné pózy našich experimentátorov, ponorených vo virtuálnom svete.

            Rozlúčka, nalodenie, štart, prílet priamo do mesta Zlín, do jeho centra, kde je jedno veľké Zlaté jablko. A v ňom....obchody. Hurá! Obchodné stredisko sme zabrali frontálnym útokom a vyzeralo to tak, že si ho nadšenci celé odnesú zo sebou aj s tehlami. Našťastie takýto projekt ďaleko prevyšoval kapacitu nášho medzištátneho plavidla, a tak tým Moravákom to ich Zlaté jablko ostalo.

            Cesta domov prebehla bez väčších incidentov, až na ojedinelé núdzové zavlažovanie miestnych viníc. Určite sme sa pričinili svojim skromným dielom k vylepšeniu kvality hroznových produktov tejto sezóny. Bude to výnimočný ročník.

            A tak sme tu. Plní zážitkov, spomienok a tešíme sa na ďalšie misie podobného rázu.

            Mgr. Janda

          • Pietny akt na pamiatku obetiam holokaustu z Plešivca

          • Dátum 8.6. sa už navždy zapíše čiernymi písmenami do dejín Plešivca.
            V tento deň v roku 1944 bolo 179 Plešivčanov židovského pôvodu deportovaných do koncentračného tábora Oswienčim. Peklo pracovného tábora z nich prežil len zlomok. Pri tejto príležitosti sa na mieste bývalej židovskej synagógy uskutočnil pietny akt na pamiatku nevinných obetí, ktorej sa zúčastnili aj žiaci a zástupcovia našej školy. V slávnostných príhovoroch odznela aj pripomienka menej známeho rómskeho holokaustu. Téme rómskeho holokaustu sa spolok Pro Patria Pelsociensi, organizátor pietneho aktu, venuje celý tento rok a bol aj nosnou témou 26. ročníka súťaže Pro Patria.

          • Rodina je miestom, kde začína náš život a láska v nej nikdy nekončí.

          •  

            Tento krásny odkaz si v piatok 15. mája 2026 pripomenuli aj žiaci 5.A, 5.B, 6.A a 8.A triedy, ktorí spoločne oslávili Medzinárodný deň rodiny. Naši školáci premenili tento významný deň na oslavu vďačnosti, tvorivosti a úcty k svojim najbližším. Kým mladší žiaci vsadili najmä na kreativitu, naši ôsmaci priniesli do aktivít zrelší pohľad na rodinné hodnoty a diskutovali o význame rodinného zázemia v dnešnej dobe, o vzájomnom rešpekte, tolerancii a dôležitosti pomoci v domácnosti. Cieľom všetkých aktivít bolo pripomenúť si, že rodina nie je samozrejmosť, ale vzácny dar, o ktorý sa musíme starať. Naši žiaci naprieč rôznymi ročníkmi dokázali, že si silu rodinných pút nesmierne vážia. 

          • Botanikiáda

          • Krásne prostredie Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach sa 27. mája 2026 stalo dejiskom regionálneho kola Botanikiády.
            Tohtoročná téma Záhrada plná tajomstiev premenila súťaž na cestu plnú objavov. Medzi mladými milovníkmi prírody vzorne reprezentovali našu školu Melanie Fabianová (5.A) a Patrícia Némethová (5.B). Žiačky s nadšením plnili rozmanité botanické úlohy na 6 stanovištiach, ktoré na ne čakali v tajuplných skleníkoch i v celom rozkvitnutom areáli záhrady.
            Odmenou za ich úsilie a skvelé vedomosti bol aj nezabudnuteľný zážitok z výstavy cudzokrajného hmyzu a pestrofarebných motýľov. Nech je tento deň dôkazom, že príroda v sebe ukrýva tie najkrajšie hádanky.
            Kiežby tajomstvá živej prírody a túžba po ich odhalení lákali čoraz viac mladých ľudí, ktorí v nej nájdu nielen vedomosti, ale aj pokoj a rešpekt k všetkému živému.

          • Cirkus Galent rozžiaril našu školu

          • Dnes našu školu navštívil Cirkus Galent s veselým predstavením Alica v krajine zázrakov. Deti sa od začiatku smiali, tlieskali a s nadšením sledovali kúzla, žonglovanie aj vtipné scénky.

            Účinkujúci vtiahli deti do sveta zázrakov, kde nechýbala fantázia, priateľstvo ani dobrodružstvo. Predstavenie bolo plné energie a radosti – presne to, čo sa hodí v období blížiaceho sa Dňa detí.

            📸 Fotoalbum

            Z dnešného vystúpenia sme pripravili aj fotoalbum, v ktorom nájdete najkrajšie momenty z programu.

          • Oznámenie

          • Riaditeľstvo ZŠ, Gemerská 1 v Plešivci, v súlade s § 150, ods. 5 zákona č. 245/2008 Z.z.
            o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov poskytuje
            žiakom školy riaditeľské voľno na deň 29.5.2026 z organizačných dôvodov.

            Ďakujeme za pochopenie.

            PaedDr. Jozef Mikuš
            riaditeľ školy

          • Vyhrali sme

          • Naši žiaci zo ŠKD 3 pod vedením pani vychovávateľky Švehlovej, ktorú navštevujú tretiaci aj piataci, sa zapojili do súťaže organizovanej Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou a získali krásne 1. miesto. Žiaci preukázali šikovnosť, kreativitu aj tímového ducha, za čo im patrí veľká pochvala a srdečná gratulácia.

            Ďakujeme tiež Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti za krásnu súťaž a cenné darčeky, ktoré našim žiakom urobili veľkú radosť.

          • Aktivita: výpočty energetickej a nutričnej hodnoty potravín

          • Dňa 2. apríla 2026 sa na našej škole uskutočnil projektový deň venovaný téme zdravej výživy. Žiaci pracovali na rôznych úlohách, prostredníctvom ktorých si rozvíjali vedomosti o správnom stravovaní a zdravom životnom štýle. Vytvárali potravinovú pyramídu, postavu dievčatka so zdravými a nezdravými potravinami a pripravovali tanier rozdelený na jednotlivé skupiny potravín – obilniny, mäso, sladké nápoje, mliečne výrobky, ovocie a zeleninu.

            Súčasťou projektového dňa bolo aj počítanie energetických hodnôt potravín. Žiaci pracovali s jedálničkom, v ktorom raňajky tvoril chlieb s tvarohovou nátierkou a čaj s medom, desiatu predstavovalo jablko. Pomocou kalorických tabuliek vypočítali energetickú a nutričnú hodnotu jedál a následne spočítali množstvo kilojoulov, bielkovín, tukov a sacharidov.

            Téme výživy sme sa venovali aj počas mája na hodinách fyziky so žiakmi 7.A triedy. Spoločne sme počítali energetickú a nutričnú hodnotu obeda zo školskej jedálne, ktorý tvorila pórová polievka so zemiakmi a syrom a bravčové stehno podebradské s cestovinami.

            Žiaci si prostredníctvom týchto aktivít rozvíjali nielen vedomosti o zdravej výžive, ale aj matematické a fyzikálne zručnosti pri práci s údajmi a výpočtami.

          • Oslava Dňa matiek na 1. stupni: Popoludnie plné lásky a smiechu

          • V utorok 12. mája sa brány našich tried 1. – 4. ročníka otvorili pre tie najdôležitejšie bytosti v živote detí – pre ich mamičky. Každá trieda sa premenila na malé javisko plné nedočkavých očiek a veľkých očakávaní.

            Deti si pre svoje mamičky s láskou pripravili bohatý a pestrý program. Učebňami sa ozýval úprimný prednes básničiek, chytľavé pesničky a veselý smiech pri originálnych scénkach. Nechýbali ani dynamické tanečné vystúpenia, do ktorých školáci vložili celé svoje srdce.

            Programom sa však toto krásne popoludnie ani zďaleka neskončilo. Práve naopak! Hlavné slovo dostala zábava, keď deti vtiahli svoje mamičky priamo do deja. Mamičky si zmerali sily  vo vtipných aj šikovnostných disciplínach po boku svojich ratolestí. Voľné chvíle patrili spoločným hrám, rozhovorom a uvoľnenej atmosfére. Bolo to mimoriadne milé a podarené popoludnie, z ktorého si mamičky odniesli nielen drobné darčeky od svojich detí, ale predovšetkým hrejivý pocit pri srdci a krásne spomienky. Ďakujeme všetkým mamičkám za ich návštevu a našim šikovným žiakom za úžasnú atmosféru!

            Mgr. K Patakyová

          • Bezpečne na cestách: Prednáška o dopravnej výchove s Políciou SR

          • Dňa 6. mája 2026 sa naši žiaci 7. a 8. ročníka zúčastnili preventívno-vzdelávacej prednášky zameranej na dopravnú výchovu. Podujatie sme pripravili v spolupráci s Policajným zborom SR. Príslušníci polície žiakom zrozumiteľnou formou vysvetlili pravidlá cestnej premávky, dôležitosť reflexných prvkov a bezpečného správania sa v pozícii chodcov aj cyklistov. Keďže naši starší žiaci už často využívajú aj kolobežky či zdieľané bicykle, veľká časť diskusie bola venovaná práve bezpečnosti pri ich používaní a rizikám, ktoré prináša nepozornosť či nedodržiavanie predpisov. Veríme, že aj vďaka takýmto aktivitám prispejeme k vyššej bezpečnosti našich detí v každodennej premávke. Ďakujeme Polícii SR za profesionálny prístup a prínosné informácie!

          • Deň víťazstva nad fašizmom

          • Deň víťazstva nad fašizmom je sviatok oslavovaný na pamiatku bezpodmienečnej kapitulácie nacistického Nemecka, ktorá nadobudla účinnosť 8. mája 1945, čím sa skončila druhá svetová vojna v Európe. 8. máj je významným dňom pre celú Európu. Aj tento rok sme si ho pripomenuli. Počas pietnej spomienky pri soche neznámeho vojaka a pamätnej tabule na počesť padlým vojakom rumunskej armády si žiaci a učitelia oboch základných škôl v Plešivci spoločne so spolkom Pro Patria Pelsociensis a zástupkyňami Obecného úradu v Plešivci slávnostnými príhovormi, položením vencov a zapálením sviečok uctili vojakov, ktorí svoj život položili počas najkrvavejšieho konfliktu v histórii.

          • McDonald’s Cup

          • Naši žiaci z prvého stupňa sa zúčastnili McDonald’s Cupu, kde predviedli skvelé výkony. Do každého zápasu dali všetko, čo v sebe mali a bojovali s veľkým nasadením. Spoločne sme si užili krásny deň plný úsmevov, radosti, ale aj napätia. Všetkým patrí veľká pochvala a úprimné poďakovanie za reprezentáciu a ich snahu.

          • Čo je to za ráááámuuuuuus!!!

          • 29.04.2026 sa naša škola konečne dočkala hodinového koncertu našej školskej kapely, ktorá ešte stále nemá meno, a na ktorý náš pán riaditeľ musel čakať dlhšie ako na Imagine Dragons. Po tretej vyučovacej hodine sa inštitucionalizovane a pod výhradne pedagogickým dozorom trhali ušné bubienky najprv našich najmenších žiačikov z prvého stupňa a následne bolo toto dielo dovŕšené za prítomnosti publika z druhého stupňa. V podaní neobyčajných a po dlhú dobu zalezených skrytých talentov 5.-7.-8.-9. ročníka zaznel pestrý repertoár skladieb, ktorý svojim zložením, po prevedení na gastronomické jednotky, pripomínal niečo ako guláš zo zemiakovým šalátom. Každý si mohol prísť na svoje. Skladby počnúc od jazzu cez worldartové s karibským korením, filmový soundtrack, love songy, rockové balady až po šialenstvo typu AC/DC lomcovali budovou školy v doobedňajších hodinách. No a ak z mladých umelcov entuziazmus neopadne, nie je vylúčené, že si budeme môcť pochutnať aj na ďalších budúcich muzikálnych dobrôtkach tejto podivuhodnej formácie, ktorú svojim podielom vokálnych ingrediencií ochutila aj naša novopečená pani učiteľka hudobnej výchovy - Jessie.

             

            Mgr. Peter Janda

          • Deň narcisov

          • Deň narcisov patrí medzi dlhoročné charitatívne zbierky organizované Občianskym
            združením Ligou proti rakovine už 30 rokov. Hlavným cieľom je pomáhať onkologickým
            pacientom, ich rodinám i blízkym. Dňa 17.apríla 2026 sme sa aj my mali možnosť zapojiť sa
            a prispieť v spolupráci so ZŠ Dénesa Györgya. Karin Dekanová a Gabriel Lucskay
            oboznamovali žiakov so symbolom – žltého narcisu a vyzbierali krásnu sumu vo výške
            317,05 eur, ktorými podporíme ľudí bojujúcich s onkologickým ochorením – rakovinou.
            ĎAKUJEME

          • Do zmudrenia!

          • 27. apríla, sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili skvelého workshopu zameraného na kritické myslenie a svet sociálnych sietí. Workshop viedol Filip Mroč z organizácie Zmudri, ktorá sa venuje rozvoju mediálnej gramotnosti a moderného vzdelávania mladých ľudí. Počas stretnutia sa žiaci dozvedeli:🧠 prečo je dôležité overovať informácie,🤔 a prečo je kritické myslenie jednou z najdôležitejších zručností dnešnej doby. 

            Workshop bol plný diskusií, praktických príkladov a situácií zo života, ktoré žiakov aktívne zapájali a motivovali premýšľať nad tým, čo denne vidia online.

            Ďakujeme za inšpiratívne stretnutie a možnosť opäť byť o krok bližšie k zmudreniu! ✨

          • Múzeum letectva Košice

          • Dňa 28.4.2026 sa naši šiestaci a siedmaci vydali na nezabudnuteľnú cestu za poznaním do Slovenského technického múzea– Múzeum letectva Košice.

            Počas exkurzie mali žiaci možnosť nahliadnuť do fascinujúceho sveta letectva – od jeho úplných začiatkov až po súčasnosť. Spoznali históriu lietania, vývoj lietadiel aj to, ako celý proces vzniku lietadla prebieha – od prvých návrhov až po finálny stroj.

            Veľký záujem vzbudili aj letecké motory a ich fungovanie. Obdivovali množstvo unikátnych exponátov, medzi ktorými nechýbali ani bojové stíhačky, ktoré vzbudili veľký rešpekt. Silným zážitkom bolo aj sledovanie runway košického letiska priamo z areálu múzea, kde mohli vidieť lietadlá v pohybe. Jedinečnou skúsenosťou bola možnosť nahliadnuť do vnútra vládneho špeciálu SR, čo žiakom umožnilo predstaviť si, ako vyzerá cestovanie na najvyššej úrovni.

            Exkurzia bola skvelým prepojením teórie s praxou, priniesla množstvo nových poznatkov, zážitkov a určite aj inšpirácie do budúcnosti. ✈️

          • 🌍 Deň Zeme v Plešivci

          • Dňa 24. apríla 2026 pripravilo Vedenie obce Plešivec v spolupráci s Komisiou územného plánovania, výstavby a životného prostredia krásne podujatie pri príležitosti Dňa Zeme pre žiakov 1. stupňa ZŠ.

            Žiaci navštívili zberný dvor, kde bol pre nich pripravený pestrý edukačný program. Počas dopoludnia absolvovali:✅ edukačné stanovištia,🌿 výsadbu okrasných kríkov,🚛 ukážku techniky,♻️ praktické triedenie odpadu,🎲 eko hry,🐻 stretnutie s veselým maskotom,

            Deti sa hravou formou naučili, ako správne chrániť životné prostredie, triediť odpad a starať sa o svoje okolie. Podujatie bolo nielen poučné, ale aj plné dobrej nálady a spoločných zážitkov.Pre všetkých účastníkov bolo pripravené aj malé občerstvenie a žiaci si odniesli edukačné materiály, ktoré im budú pripomínať význam ochrany prírody aj v každodennom živote.

            Ďakujeme organizátorom za pozvanie a všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tejto vydarenej akcie. 🌎💚Žiaci odchádzali domov s novými vedomosťami aj peknými zážitkami.

            Veríme, že podobné aktivity pomáhajú budovať pozitívny vzťah detí k prírode už od útleho veku.Spoločne tak prispievame k čistejšiemu a krajšiemu životnému prostrediu v našej obci.

          • Dopravná výchova

          • Dňa 20. 4. 2026 sa žiaci 1.–4. ročníka venovali aktivitám zameraným na dopravnú výchovu. Tento deň bol rozdelený na 4 bloky. V triedach si žiaci zopakovali a doplnili teoretické poznatky týkajúce sa pravidiel cestnej premávky. V skupinách tvorili dopravné ihrisko, vyrábali dopravné značky, plagáty a projekty. V rámci vychádzky zisťovali, aké dopravné značky sa nachádzajú v obci Plešivec. Najväčším zážitkom bolo overenie teoretických poznatkov na školskom dvore, kde im pani učiteľky pripravili dopravné ihrisko so značkami a semaforom so svetelnou aj zvukovou signalizáciou. Žiaci jazdili na kolobežkách, ktoré si priniesli z domu.

      • Nadpis

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

    • Kontakty

      • Základná škola, Ulica gemerská 1, Plešivec
      • +421 587921381
      • Gemerská 1, 049 11 Plešivec
        Slovakia
    • Prihlásenie